389FXBXC1-24D, Electromechanical Relay 24VDC 400Ohm 13ADC/25AAC DPDT (73.82x38.89x35.72) mm Flange Power Relay
★★★★★ 4.7 31 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by woodbury.org.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • The 389F series power relay, 389FXBXC1-24D , offers high contact rating of 20 A at 300 VAC with ability to hold motor loads up to 1
  • 5 hp at 200 to 240 VAC with nominal coil voltage 24 VDC
  • Maximum switching voltage 600 V makes relay suitable for high-power switching applications
  • Supported ballast load contact rating perfectly suits for lighting controls
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
31 ratings | 13 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (27)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (3)