BBAT0043A Unitech BAT9.6V700 AA900MAH 9.6V ELB-B003 Lithonia ELB-B004 9.6v 900mAh Ni-CD Battery Pack Replacement for Exit Sign Emergency Light Fire Batteryhawk, LLC (5 Pack, 5, Count)
★★★★★ 4.2 141 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by woodbury.org.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
This rechargeable Nickel Cadmium battery is specifically designed for Emergency and Exit Lights Product Features: Voltage: 9.6 Volt Capacity: 900 mAh Battery Chemistry: Ni-CD Part Number: 969BHMC2P Emergency Light Replacement Battery This battery works for the following models: BBAT0043A Battery Battery AA900 ELB B004 9.6V 700MAH BBAT 0043 A Battery BBAT-0043-A Battery BAA-96 BAA96 BBAT0044A AA900MAH 9.6V BCN800-8BWP-CE005 COMBOG-ST2 COMBGOGST2 CUSTOM-306-U ELB-B003 ELBB003 ELB-B004 ELBB004 EBE306 EBE-306 Ni-CD AA700MAH 9.6V OSA228 OSA-228 BAT9.6V700 BBAT0043A TOPA ni-cd aa700mah 9.6v
  • Brand New
  • ELB-B003 Direct Replacement
  • Size Dimensions: 7.92 " x 1.12 " x 0.56 " inches
  • Chemistry: Ni-CD
  • 2 Pin White Connector
UPC 654152036020
Brand Battery Hawk
Voltage 9.6 Volts
Model Name osa228
Unit Count 5.0 Count
Item Weight 30 Ounces
Reusability Rechargeable
Manufacturer Batteryhawk, LLC
Antenna Location Emergency
Battery Capacity 900 Milliamp Hours
Battery Cell Type NiCAD
Number of Batteries 8 AA batteries required. (included)
Warranty Description Defects Replaced
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
141 ratings | 58 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (110)
4 stars
6% (8)
3 stars
3% (4)
2 stars
2% (3)
1 star
11% (16)