Consent GS12V7AH 12V 7.2Ah F1 Replacement Battery by UPSBatteryCenter®
★★★★★ 4.5 121 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by woodbury.org.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Model Description: New compatible replacement battery for the Consent GS12V7AH Compatibility: GS12V7AH (12V 7.2Ah battery with F1 Terminals) Condition: New, Fresh Stock Includes: (1) 12V 7.2Ah compatible battery pack - assembled & ready to use Warranty: 1 Year Warranty Life time expectancy: 3-5 years Manufacturer: UPS Battery Center Ltd The Consent GS12V7AH replacement battery a high quality sealed lead acid rechargeable battery that is engineered to provide superior performance and long service life. This battery is a maintenance free, non-spillable valve regulated sealed lead acid battery. Our batteries are new and always fresh stock. The GS12V7AH compatible battery is covered by our industry leading 1 year replacement warranty. Physical Dimensions of the Consent GS12V7AH Compatible Replacement Battery: Nominal Voltage: 12V Nominal Capacity: 7.2Ah Terminal Type: F1 - 0.187" Weight: 4.97 lbs Length: 151mm (5.94") Width: 65mm (2.56") Height: 94mm (3.70") UPSBatteryCenter is a trademark of UPS Battery Center Ltd.
  • New compatible replacement battery for the Consent GS12V7AH
  • Arrives fully charged and ready to go - (1) Year Replacement Warranty!
  • 12V 7.2Ah Sealed Lead Acid Rechargeable Battery with F1 Terminals
  • Battery Dimensions: 5.94″(L) x 2.56"(W) x 3.70"(H)
  • This replacement battery provides excellent performance
Brand UPS Battery Center
Voltage 12 Volts
Amperage 7.2 Amps
Model Name GS12V7AH
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 5 Pounds
Reusability Rechargeable
Manufacturer UPS Battery Center
Model Number GS12V7AH
Battery Weight 4.97 Pounds
Item Dimensions 5.94 x 2.56 x 3.7 inches
Antenna Location UPS
Battery Capacity 7.2 Amp Hours
Battery Cell Type Sealed Lead Acid
Number of Batteries 1 12V batteries required. (included)
Warranty Description 1 Year Full Replacement Warranty
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
121 ratings | 50 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (100)
4 stars
4% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (12)