Hot Racing TD100T02 Red Internal Spring Air Shocks 100mm
★★★★★ 5.0 130 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by woodbury.org.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Hot Racing 100mm internal spring air damper shock set for rock crawlers or other custom projectsFEATURES: - CNC machined aluminum shock bodies, black anodized- CNC machined aluminum upper shock cap with o-ring seal, red anodized- CNC machined aluminum lower shock cap with shock shaft guide, red anodized- Precision machined 7mm stainless steel shock shaft for durability- Double o-ring lower shaft seal- Air damping- Internal springs with three rates included: Gold (soft), Black (medium), Silver (stiff)- All aluminum is anodized for durability, corrosion resistance, and great looksYOU WILL RECEIVE: - Two (2) assembled shocks- Two (2) gold (soft) springs- Two (2) black (medium) springs- Two (2) silver (stiff) springs- Two (2) 4.8mm ball mounts- Two (2) 5.8mm ball mounts- Four (4) 5x7mm offset spacers- Four (4) 3mm countersunk washers- Four (4) 3x25mm flat head cap screws- Eight (8) 3mm o-rings- Four (4) lock nutsREQUIREMENTS: - Installation on vehicle- Recommended to use Team Associated Green Slime ASC1105 on lower o-ring seals to assist sealing and increase smoothnessSPECIFICATIONS: - Extended center to center length: 100mm (3.9 inch)- Compressed center to center length: 68mm (2.7 inch)- Overall length: 108mm (4.3 inch)- Body diameter: 13mm (0.5 inch)- Shaft diameter: 7mm (0.3 inch)COMMENTS: - Available colors include: Black (TD100T01), Red (TD100T02), Green (TD100T05), Blue (TD100T06), and Silver (TD100T08)- Replacement internal springs are Hot Racing RTD100P- Replacement o-rings are Hot Racing RTD48RRdescription revised by: SN April 10, 2015
  • Hot Racing part number TD100T02; UPC 083745580068
UPC 885327073834 083745580068
Brand Name Hot Racing
Style Name Medium
Manufacturer Hot Racing
Model Number TD100T02
Material Type Plastic
Extended Length 100 Millimeters
Exterior Finish Aluminum,Stainless Steel
Compressed Length 68 Millimeters
Auto Part Position Center
Automotive Fit Type Vehicle Specific Fit
Manufacturer Part Number TD100T02
Compatible with Vehicle Type Truck
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
130 ratings | 53 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (117)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (13)