Mean Well GST60A12-P1M AC Adapter 60W 12V 5A Power Supply 5.5x2.5 mm
★★★★★ 4.3 95 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by woodbury.org.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Mean Well GST60A12-P1M AC Adapter 60W 12V 5A Power Supply, connector 5.5x2.5 mm
  • SPECIFICATIONS: Brand: Mean Well; Wattage: 60W; Output: 12V 5A; Worldwide Input Voltage: 100-240V~1.4A 50/60Hz; Connector tip size: 5.5 x 2.5 mm; Model: GST60A12; P/N: GST60A12-P1M
  • TOP QUALITY: These are professionally tested Power Supplies, designed by a manufacturer.
  • YOU WILL RECEIVE: Tested Adapter with a Power Cord together with great customer service.
Brand Tekswamp
Wattage 60
Power Plug Type B - 3 pin (North American)
Manufacturer Mean Well.
Power Source Corded Electric
BuiltIn Media Cable
Input Voltage 240 Volts (AC)
Connector Type 5.5x2.5mm
Output Current 5 Amps
Output Voltage 12 Volts (DC)
Frequency Range 50/60 hz
Number of Items 1
Specification Met cUL
Compatible Devices Laptops
Additional Features Short Circuit Protection
Warranty Description 30 days
Compatible Phone Models Iphone
Connectivity Technology barrel DC
Global Trade Identification Number 10784196709097
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
95 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (76)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)