Monte Carlo 3CLYR52RZWD-V1 Clarity 52" Hugger Fan with LED Light and Remote Control, 3 Blades, Matte White
★★★★★ 4.1 60 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by woodbury.org.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Clarity Hugger Ceiling Fan With Light: 17 Watt LED Integrated Light Kit, Dimmable
  • Dimensions: Diameter: 52"; Height: 9.2" (From Ceiling to Bottom of Fan Light); Weight 16.95lbs.
  • Fan Blades: 3 Matte White Blades (52" Span / 12° Blade Pitch); CFM: 2804
  • Details: Matte White Finish; UL Approved for INDOOR Locations; Premium Power Triple Capacitor 153 X 18 mm Torque-Induction Motor for Quiet Operation
UPC 014817583151
Color Matte White-White Blades
Style Contemporary
Voltage 120 Volts
Wattage 25.00
Material Metal
Room Type Dining Room nl Bedroom, Living Room
Brand Name Monte Carlo
Light Type LED
Model Name 3CLYR52RZWD-V1
Finish Type Matte White
Item Weight 17 Pounds
Blade Length 52 Inches
Manufacturer Monte Carlo
Model Number 3CLYR52RZWD-V1
Power Source Corded Electric
Mounting Type Ceiling Mount
Blade Material Plastic
Control Method Remote
Item Type Name Clarity LED Ceiling Fan
Collection Name Clarity
Controller Type Remote Control
Number of Blades 3
Number of Speeds 3
Special Features Remote Control
Air Flow Capacity 4710 Cubic Feet Per Minute
Electric Fan Design Ceiling Fan
Included Components Ceiling with Lights
Is Product Cordless No
Indoor Outdoor Usage Indoor
Warranty Description Limited lifetime warranty.
Standby Power Shutoff EER ≈ 72.2
Number of Power Levels 3
Item Dimensions D x W x H 52"D x 52"W x 9.2"H
Recommended Uses For Product Ventilating
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
60 ratings | 25 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (46)
4 stars
7% (4)
3 stars
4% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
10% (6)