Remington Industries 28STRPTFEKIT 28 AWG Gauge PTFE Wire Kit, Stranded Hook Up Wire, 25' Length Each, 0.0126" Diameter, 600 Volts
★★★★★ 4.8 66 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by woodbury.org.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Length: 25 feet each, overall diameter: 0.035", Type: mil-w-16878/4 Type E stranded wire (7/36), color: black, Blue, green, red, white, yellow, voltage rating: 600 Volts.
  • Voltage rating: 600 volts
  • Type: MIL-W-16878/4 Type E Stranded Wire (7/36)
  • Overall diameter: 0.035 inch
  • Color: Black, Blue, Green, Red, White, Yellow
Manufacturer Remington Industries-Wire
Item model number 28STRPTFEKIT
Product Dimensions 4 x 5 x 3 inches; 9.12 ounces
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
66 ratings | 27 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (57)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (7)