SIEMENS - 3RT10441AK60 Siemens 3RT10 44-1AK60 Motor Contactor, 3 Poles, Screw Terminals, S3 Frame Size, 120V at 60Hz and 110V at 50Hz AC Coil Voltage Voltage
★★★★★ 4.1 144 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by woodbury.org.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
'IEC Magnetic Contactor, Full Load Amps-Inductive 65, Full Load Amps-Resistive 100, Number of Poles 3, Coil Volts 120VAC, 50/60 Hz, Action Nonreversing, Enclosure NEMA Rating No Enclosure, HP @ 1 Phase - 120V 5, HP @ 1 Phase - 230V 15, HP @ 3 Phase - 208V 20, HP @ 3 Phase - 240V 25, HP @ 3 Phase - 480V 50, HP @ 3 Phase - 575V 60, Height 2.76 In., Width 2.76 In., Depth 5.47 In., Standards UL, CSA, IEC, Frame / Series / Class / Code S3'
  • <b>Price For:</b> Each <b>Enclosure NEMA Rating</b>: No Enclosure <b>Coil Volts</b>: 120VAC <b>Number of Poles</b>: 3 <b>Action</b>: Nonreversing <b>Item</b>: IEC Magnetic Contactor <b>HP @ 3 Phase - 575V</b>: 60 <b>HP @ 3 Phase - 480V</b>: 50 <b>HP @ 3 Phase - 240V</b>: 25 <b>HP @ 3 Phase - 208V</b>: 20 <b>Standards</b>: UL, CSA, IEC <b>HP @ 1 Phase - 230V</b>: 15 <b>Hz</b>: 50/60 <b>HP @ 1 Phase - 120V</b>: 5 <b>Full Load Amps-Resistive</b>: 100
  • <b>Height</b>: 2.76" <b>Full Load Amps-Inductive</b>: 65 <b>Depth</b>: 5.47" <b>Width</b>: 2.76" <b>Country of Origin (subject to change)</b>: Germany
Item Weight 2.2 pounds
Manufacturer Siemens
Item model number 3RT10441AK60
Product Dimensions 9 x 9 x 5 inches
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
144 ratings | 59 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (111)
4 stars
7% (10)
3 stars
4% (6)
2 stars
2% (3)
1 star
10% (14)